Očitovanje SZZG-a na mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja

Poštovane kolege studenti,

Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo je dopis svim sveučilištima, veleučilištima i visokim školama u Republici Hrvatskoj zbog problematike upisa studentskoga mirovanja. Ministarstvo se u tom dopisu dotiče problema mirovanja studentskih obaveza  i retroaktivnoga mirovanja godine naglašavajući problem dvostruke subvencije za one studente koji koriste retroaktivno mirovanje. Smatraju da bi se studentu u stanju mirovanja trebala obustaviti sva prava osim prava na zdravstvenu zaštitu. Između ostalog, Ministarstvo znanosti i obrazovanja navodi da studenti u mirovanju ne bi smjeli raditi preko Student servisa (pretpostavljajući da ako nisu sposobni za studiranje, nisu ni za rad), zatim primati stipendije ili koristiti subvenciju za prehranu. Mi kao članovi Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu svjesni smo da se mogućnost zamrzavanja godine ponekad zlorabi, no ne možemo se složiti s dopisom Ministarstva čije tumačenje Zakona ide na štetu onih kojima je uistinu potrebno mirovanje studentskih obaveza. Stoga smo uputili dopis ministarstvu koji možete pročitati u cijelosti. Također napominjemo da smo ostvarili kontakt s Ministarstvom te se radujemo suradnji i rješenju ovog problema. Uskoro više informacija.

Mirovanje obveza studenta (prava i obveze) – stajalište Ministarstva: Mirovanje obveza studenta (prava i obveze) – stajalište Ministarstva

Očitovanje Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu na mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja: Očitovanje_SZZG_MZO