Izvješće s 4. sjednice Skupštine Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu

Na 4. sjednici Skupštine Studentskog zbora Sveučiliša u Zagrebu Ana Zrna predstavila je rezultate svog jednogodišnjeg mandata kao studentske pravobraniteljice Sveučilišta u Zagrebu. Ističemo da se u mandatu susrela s oko 400 slučajeva zaprimljenih kroz različite kanale, najviše u rujnu i listopadu. Ani zahvaljujemo na svom vremenu i trudu koje je uložila za prava studenata te kvalitetnoj i plodnoj suradnji!

Za novog studentskog pravobranitelja izabran je Tin Kolenko s Pravnog fakulteta i donedavni član Skupštine. Kao središnju točku mandata, uz osobno zaprimanje i rješavanje svih studentskih slučajeva, kolega je najavio nastojanje da se aktiviraju i osnaže studentski pravobranitelji na razini fakulteta kako bi se specifičnim problemima bavili oni koji ih najbolje poznaju.

Razgovaralo se o novom tekstu Natječaja za sufinanciranje studentskih projekata Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu koji će uskoro biti objavljen.

Značajan dio studentskih predstavnika u fakultetskim vijećima nema pravo glasa o svim pitanjima. O ovom problemu skupljali su se i još se skupljaju potpune informacije nakon čega će se, u skladu s pravnim tumačenjem, praksa na fakultetima uskladiti.

Komentiralo se i raspravljalo Pitanje senatu s prošle Sjednice vezano za odluku Filozofskog fakulteta o plaćanju ne položenih ECTS bodova koja je retroaktivno primijenjena na akademsku godinu pred završetkom.

Potpredsjednica Smoljo podnijela je izvještaj s 5. sjednice Hrvatskog studentskog zbora održane u Mostaru. Uz imenovanje glasnogovornika, rasprave o novom Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na pokriće troškova prehrane studenata, iskazivanja podrške Fakultetu hrvatskih studija, načinu na koji se hrvatska učilišta mogu predstavljati u inozemstvu, razgovaralo se o organizaciji, financiranju i koordinaciji European Students’ Union Board Meetinga koji će se u svibnju ove godine održati u Hrvatskoj.